Γεγονότα Σχολ. Έτους 2014-2015

30-Απριλίου-2015 : Φωτογραφίες από την Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΔΙΟΝ ΠΙΕΡΙΑΣ.

9-Μαρτίου-2015: Θέμα:  «  Πρόσκληση  εκδήλωσης ενδιαφέροντος του Γυμνασίου Περίστασης Πιερίας   για διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου»

6-Μαρτίου-2015 :  Θέμα:  «  Πρόσκληση  εκδήλωσης ενδιαφέροντος του Γυμνασίου Περίστασης Πιερίας   για διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Κεραμοποιείας <<Τσαλαπάτας>> στο Βόλο »

6-Μαρτίου-2015Θέμα:  «  Πρόσκληση  εκδήλωσης ενδιαφέροντος του Γυμνασίου Περίστασης Πιερίας για διδακτική επίσκεψη στα οχυρά ΡΟΥΠΕΛ »

6η Μαρτίου: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο.
 Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς όλων των σχολικών μονάδων της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, να ενημερωθούν ή και να προτείνουν τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Στο πλαίσιο αυτό πραγματοποιήθηκε τις δύο τελευταίες ώρες του σχολικού προγράμματος  μία παρουσίαση στην Αίθουσα Πολλαπλών Εκδηλώσεων με αξιόλογους ομιλητές από το Κέντρο Ψυχικής Υγείας Κατερίνης.
P1030165eP1030169eP1030172e

24-2-2015:  Θέμα:  «  Πρόσκληση  εκδήλωσης ενδιαφέροντος του Γυμνασίου Περίστασης Πιερίας   για διδακτική επίσκεψη στη Σχολή Αριστοτέλη στο ΚΠΕ Νάουσας »

20-2-2015: Η Διεύθυνση και ο σύλλογος των εκπαιδευτικών του σχολείου εύχονται για την Καθαρά Δευτέρα στους μαθητές και γονείς:

Καλά Κούλουμα και Καλή  Σαρακοστή!

lagana

Τσικνοπέμπτη 12-2-2015

Στις δύο τελευταίες ώρες του προγράμματος οι μαθητές του Δεκαπενταμελούς σε συνεργασία με τον κ. Διευθυντή και τον Σύλλογο των Καθηγητών οργάνωσαν μία γιορτή.

Οpsisimo_fotia_a Ο κ. Διευθυντής ανέπτυξε μία σύντομη ομιλία σχετική με την παράδοση της Τσικνοπέμπτης και μετά οι μαθητές σε συνεργασία με τους καθηγητές ψήσανε σουβλάκια. Ήταν ένα ευχάριστο διάλειμμα  και μάθημα για τους μαθητές.

Κοπή Βασιλόπιτας για τους μαθητές έγινε στις 21-01-2015 στο προαύλιο του σχολείου παρουσία του πατρός Χρήστου της ενορίας της  Περίστασης, τηρώντας έτσι πιο επίσημα την παράδοση.

P1030123a

P1030142aP1030130a

Σχολική Γιορτή Τριών  Ιεραρχών στις 30-01-2015

Μετά τον καθορισμένο εκκλησιασμό και την ομιλία του θεολόγου του σχολείου μας  έγινε παρουσίαση ντοκιμαντέρ από το “αρχείο της ΕΡΤ” για τους “Τρεις Ιεράρχες”