ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ – ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ 3588 Β΄/26-09-2019 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 144869/Δ2/18-09-2019 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2019-2020». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2019- 2020 η

Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:

• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

• Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

• Μαθηματικά,

• Φυσική,

• Χημεία,

• Αγγλικά.

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την έναρξη του προγράμματος και με βάση τις διατάξεις της ανωτέρω Υ.Α. παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Γυμνασίου μας να υποβάλουν συμπληρωμένη την επισυναπτόμενη αίτηση – δήλωση μαθημάτων στη Διευθύντρια του Σχολείου μέχρι την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου.

Συν3 _Υπόδειγμα_1 αίτησης-δήλωσης μαθημάτων 2019_2020

Άσκηση ετοιμότητας σεισμού.

Τη Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου και κατά τη διάρκεια της 5ης διδακτικής ώρας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η πρώτη για εφέτος άσκηση ετοιμότητας σεισμού. Σκοπός της άσκησης ήταν η ενημέρωση των μαθητών για τις ενέργειες κατά τη διάρκεια και μετά τον σεισμό και, ασφαλώς, η διασφάλιση της ετοιμότητας και της αποτελεσματικής αντιμετώπισης ενδεχόμενου σεισμού. Η άσκηση οργανώθηκε από τους καθηγητές του σχολείου κο Ηλία Διονυσιάδη και κα Αικατερίνη Μαμούρη, οι οποίοι φρόντισαν για τη συλλογή του ενημερωτικού για τους μαθητές υλικού και τον σωστό συντονισμό της άσκησης. Τα παιδιά επέδειξαν την απαιτούμενη προσοχή και η άσκηση ολοκληρώθηκε ικανοποιητικά και σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το «Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών» του Σχολείου μας.