Άσκηση ετοιμότητας σεισμού.

Τη Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου και κατά τη διάρκεια της 5ης διδακτικής ώρας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η πρώτη για εφέτος άσκηση ετοιμότητας σεισμού. Σκοπός της άσκησης ήταν η ενημέρωση των μαθητών για τις ενέργειες κατά τη διάρκεια και μετά τον σεισμό και, ασφαλώς, η διασφάλιση της ετοιμότητας και της αποτελεσματικής αντιμετώπισης ενδεχόμενου σεισμού. Η άσκηση οργανώθηκε από τους καθηγητές του σχολείου κο Ηλία Διονυσιάδη και κα Αικατερίνη Μαμούρη, οι οποίοι φρόντισαν για τη συλλογή του ενημερωτικού για τους μαθητές υλικού και τον σωστό συντονισμό της άσκησης. Τα παιδιά επέδειξαν την απαιτούμενη προσοχή και η άσκηση ολοκληρώθηκε ικανοποιητικά και σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το «Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών» του Σχολείου μας.