ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (στηριγμένος στις Βασικές Αρχές Κανονισμού Λειτουργίας Σχολείων του ΥΠ.Π.Ε.Θ)

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗΣ ΠΙΕΡΙΑΣ.

1. Έγκαιρη προσέλευση στο σχολείο.
  2. Πριν το χτύπημα του κουδουνιού δεν περνά κανείς μαθητής μέσα στο κτήριο. Εξαιρέσεις: κακές καιρικές συνθήκες, ασθενής μαθητής.
  3. Πρωινή σύνταξη στις προκαθορισμένες για κάθε τμήμα θέσεις.
  4. Στην προσευχή και τη σύνταξη είναι παρόντες όλοι οι μαθητές επιδεικνύοντας τον απαραίτητο σεβασμό.
  5. Η πόρτα της εισόδου στον αύλειο χώρο του σχολείου θα κλείνει αμέσως μετά το τέλος της πρωινής σύνταξης.
  6. Απαγορεύεται αυστηρά η είσοδος εξωσχολικών στο σχολείο, καθώς και η οποιαδήποτε επαφή με εξωσχολικά άτομα στις πόρτες, την αυλή ή τα κάγκελα του σχολείου.
  7. Έγκαιρη μετάβαση στις αίθουσες διδασκαλίας με το χτύπημα του κουδουνιού.
  8. Η επιλεκτική απουσία από τις τάξεις κατά τις ενδιάμεσες ώρες και η χωρίς άδεια έξοδος από τον χώρο του σχολείου απαγορεύονται και τιμωρούνται. Ο απουσιολόγος ενημερώνει τον καθηγητή του μαθήματος και ο μαθητής τιμωρείται. Ενημερώνονται  οι γονείς του.
  9. Οι μαθητές έχουν μόνιμες θέσεις μέσα στην τάξη με βάση το σχεδιάγραμμα.
  10. Κατά την ώρα του διαλείμματος όλοι βγαίνουν από τις αίθουσες και οι πόρτες

κλειδώνουν.

1. Για την καθαριότητα του θρανίου τους και των χώρων εκτός των αιθουσών είναι υπεύθυνοι οι μαθητές. Για κάθε ζημιά που θα προκαλέσει μαθητής ελέγχεται και η δαπάνη επιβαρύνει τον ίδιο.
  2. Οι μαθητές οφείλουν τον ανάλογο σεβασμό προς τους διδάσκοντες τόσο  κατά την ώρα του μαθήματος όσο και στα διαλείμματα ∙ επίσης και προς τους συμμαθητές τους.
  3. Απαραίτητη η κοσμιότητα και απλότητα στην εμφάνιση (ενδυμασία) των

μαθητών, καθώς και η ευπρέπεια στη συμπεριφορά τους (λεξιλόγιο).

1. Μαθητής, που τιμωρείται με ωριαία απομάκρυνση από την τάξη, πηγαίνει στο Γραφείο μαζί με τον απουσιολόγο, καταγράφεται στο ποινολόγιο και παραμένει στον χώρο του σχολείου.
  2. Απαγορεύεται μαθητής να φέρει μαζί του κινητό τηλέφωνο και οποιαδήποτε παρόμοια ηλεκτρονική συσκευή. Η παράβαση τιμωρείται αυστηρά.
  3. Απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα. Η παράβαση τιμωρείται.
  4. Όταν απουσιάσει μαθητής, οι κηδεμόνες οφείλουν εντός 10 ημερών να προσέλθουν στο σχολείο για τη δικαιολόγηση των απουσιών.
  5. Η πόρτα της εισόδου στον αύλειο χώρο του σχολείου κλείνει μετά το τέλος του  σχολικού προγράμματος και δεν επιτρέπεται η παρουσία μαθητών εκεί.