ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ – ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ – ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ 4517 Β΄/16-10-2018 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 164700/Δ2/03-10-2018 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την ενισχυτική διδασκαλία για το σχολικό έτος 2018- 2019». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2018-2019 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:

• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

• Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

• Μαθηματικά,

• Φυσική,

• Χημεία

• Αγγλικά.

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την έναρξη του προγράμματος και με βάση τις διατάξεις της ανωτέρω Υ.Α. παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Γυμνασίου μας να υποβάλουν συμπληρωμένη την επισυναπτόμενη αίτηση – δήλωση μαθημάτων στη Διευθύντρια του Σχολείου μέχρι την Πέμπτη 1η Νοεμβρίου 2018.

Από τη Διεύθυνση.

Αίτηση του γονέα ή κηδεμόνα

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗΣ (2018 – 2020)

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗΣ

(2018 – 2020)

Θα θέλαμε να σας γνωστοποιήσουμε ότι η σύνθεση του νέου Δ.Σ. του Συλλόγου, μετά τις αρχαιρεσίες της 1/10/2018, έχει ως εξής:

1. Πρόεδρος : Μπεΐογλου Ευστάθιος, 6947775883
  2. Αντιπρόεδρος: Πολυχρονίου Δημήτριος, 6973692823
  3. Γεν. Γραμματέας: Μπεκιροπούλου Βικτωρία , 6974636922
  4. Ταμίας: Καρύδα Δέσποινα, 69749553939
  5. Ειδ. Γραμματέας: Μαρνού Καλλιόπη, 6981891421
  6. Βοηθός Ταμία: Καραφώτη Δήμητρα, 6973557979
  7. Μέλος: Τσιουργαλή Παρασκευή, 6979552901

Το ΔΣ

ΕΚΛΟΓΗ ΝΕΟΥ Δ.Σ. ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗΣ (01 – 10 – 2018).

ΕΚΛΟΓΗ ΝΕΟΥ Δ.Σ. ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ.

Τη Δευτέρα 1η Οκτωβρίου 2018, στις 05:00 το απόγευμα, στον χώρο του σχολείου και στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων «Αναστασία Γεροφωκά» έλαβε χώρα συνάντηση γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του Γυμνασίου μας με θέματα: 1) Ενημέρωση από τη Διευθύντρια του Γυμνασίου και τον Σύλλογο Διδασκόντων για θέματα που αφορούν την καλή λειτουργία του σχολείου, 2) Εκλογή νέου Δ. Σ. Γονέων και Κηδεμόνων.

1. Η Διευθύντρια, αφού ευχαρίστησε τους γονείς και κηδεμόνες για την παρουσία τους, ενημέρωσε το ακροατήριο για τις εργασίες ευτρεπισμού των χώρων του σχολείου, από τις οποίες άλλες έγιναν κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού και άλλες σύντομα θα ολοκληρωθούν. Στη συνέχεια παρουσίασε το έργο, το οποίο καθημερινά επιτελείται από τους Διδάσκοντες, ώστε το σχολείο να εκπληρώνει τον πραγματικό του στόχο: την παροχή της γνώσης στους μαθητές και τη διάπλαση του ήθους τους. Κατόπιν τόνισε την ανάγκη της συνεχούς επικοινωνίας σχολείου – οικογένειας και της αρμονικής μεταξύ τους συνεργασίας για το καλό των παιδιών, για τούτο και επέδωσε ατομικά στους κηδεμόνες τον Κανονισμό του Γυμνασίου, προς τον οποίο εναρμονίζεται η ζωή στη σχολική μας κοινότητα. Τέλος, επεσήμανε στους παρευρισκόμενους γονείς ότι θα ακολουθήσει σύντομα και άλλη συνάντηση, η οποία θα αφορά στην επίδοση των μαθητών.

2) Στο δεύτερο μέρος της συνάντησης η Διευθύντρια ευχαρίστησε εκ μέρους όλης της σχολικής κοινότητας του Γυμνασίου Περίστασης το απερχόμενο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για το εξαιρετικά επιτυχημένο του έργο και την προσφορά του κατά τη διάρκεια της διετούς θητείας του. Ακολούθησε σύντομη έκθεση των πεπραγμένων του Συλλόγου από την ταμία κα Ανατολή Φωτιάδου και εκλογές για την ανάδειξη νέου Δ.Σ.

Συγχαίρουμε τα νεοεκλεγέντα μέλη και τούς ευχόμαστε καλή θητεία και καλή δύναμη στο έργο τους προσβλέποντας, πάντα, στην καλή και αποδοτική μεταξύ μας συνεργασία.

Η Διευθύντρια

Κωνσταντίνα Μπέη.