Συγχαρητήρια για τους 2ους Αγώνες Επιχειρηματολογίας και Αυθορμήτου Λόγου & τους 9ους Αγώνες Γλώσσας και Ορθογραφίας

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Καθηγητών του Γυμνασίου Περίστασης συγχαίρουμε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας, οι οποίοι εκπροσώπησαν επάξια το Γυμνάσιό μας τόσο στους 2ους Αγώνες Επιχειρηματολογίας και Αυθορμήτου Λόγου όσο και στους 9ους Αγώνες Γλώσσας και Ορθογραφίας.

Ιδιαιτέρως συγχαίρουμε την Ομάδα του Ρητορικού Ομίλου του Γυμνασίου μας, η οποία αποτελείται από τις μαθήτριες Ατματζίδου Ελένη – Μετχίλντ, Λιόντα-Ζαλίκα Αλεξάνδρα, Στεφανίδου Γαλήνη, Τζημαγιώργη Χαρίκλεια και Τσίρκου Άννα. Ο δημιουργικός και σαφής λόγος τον οποίον ανέπτυξαν, ο σεβασμός προς τους συνομιλητές και τις θέσεις τους τον οποίον επέδειξαν, η ευπρέπεια και η όλη εν γένει παρουσία τους χάρισαν στο Σχολείο μας για δεύτερη συνεχή χρονιά το πρώτο βραβείο στο αγώνισμα της Επιχειρηματολογίας.

Συγχαίρουμε, επίσης, θερμά τις άξιες φιλολόγους του Γυμνασίου μας, τις κυρίες Ασπασία Αθανασοπούλου, Μαρία Δελιτζάκη και Χριστίνα Παπαγεωργοπούλου, οι οποίες όχι μόνο καθοδήγησαν τα παιδιά σε όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας τους παροτρύνοντάς τα να στηρίξουν και με τη δική τους συμμετοχή τους θεσμούς των Ρητορικών Αγώνων και Γλώσσας – Ορθογραφίας, κυρίως όμως κατόρθωσαν το σημαντικότερο: να καλλιεργήσουν στα νέα αυτά παιδιά την αγάπη για τον γόνιμο και αποτελεσματικό λόγο και να αποτελέσουν, εν τέλει, γι’ αυτά πηγή έμπνευσης.

Η ομάδα επιχειρηματολογίας του σχολείου μας είναι άξια συγχαρητηρίων και για την εξαιρετική της παρουσία στους 2ους Αγώνες Επιχειρηματολογίας Γυμνασίων Κεντρικής Μακεδονίας οι οποίοι διεξήχθησαν στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη το Σάββατο, 13 Απριλίου 2019. Η ομάδα μας κατέλαβε τη δέκατη θέση και απέσπασε θετικά σχόλια για την παρουσία της

Το Σχολείο μας, συνεχίζοντας την ωραία παράδοση, πρόσφερε στο κάθε παιδί που συμμετείχε στις παραπάνω διοργανώσεις ως ενθύμιο – και όχι μόνο – το βιβλίο των Ίνα Αναγνωστοπούλου και Λία Μπουσούνη – Γκεσούρα «Το λέμε σωστά; Το γράφουμε σωστά;» με την ευχή και την ελπίδα ότι αυτή η διάκριση θα αποτελέσει για εκείνα την αφετηρία για παρόμοιες δράσεις.

Ευχόμαστε πάντοτε επιτυχίες!

Η Διευθύντρια του Σχολείου