Δημιουργικό εργαστήριο Γαλλικών  Γυμνάσιο Περίστασης

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου η κ. Athéna Missios, υπεύθυνη του τμήματος Εκπαιδευτικής Συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης παρουσίασε ένα διαδραστικό-δημιουργικό εργαστήριο στους μαθητές του Σχολείου μας που διδάσκονται την Γαλλική γλώσσα.

Το θέμα του εργαστηρίου ήταν η Γαλλική γαστρονομία

(Goût de France).

Η  κ. Athéna Missios σε συνεργασία με την καθηγήτρια Γαλλικών κ. Αιβαλιώτου παρουσίασε στους μαθητές πληροφορίες για τις πιο γνωστές γαλλικές σπεσιαλιτέ καθώς και τις περιοχές απο όπου προέρχονται.

Στο τέλος του εργαστηρίου έκανε ένα τέστ, οι μαθητές κλίθηκαν να θυμηθούν και να τοποθετήσουν πάνω στον χάρτη της Γαλλίας τις καρτέλες με τις εικόνες των φαγητών καθώς και την αντίστοιχη λέξη, παιχνίδι στο οποίο ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό θέλοντας όλοι να αποδείξουν οτι εμπέδωσαν τις καινούργιες γνώσεις που απέκτησαν κατά την διάρκεια του εργαστηρίου.

Το Σχολείο μας ευχαριστεί απο καρδιάς την κ.Missios!